آشنایی با نوروز

نوروز باستانی و آیین زردشتی

 

با یاد اهورامزدا

 

خوشبختی از آن کسی است که در پی خوشبختی دیگران باشد .    زرتشت

 

کم کم  به نوروز نزدیک می شویم ، بی مناسبت نیست کمی بیشتر با آیین کهن این مزر و بوم آشنا شویم...

 

من هر بار قسمتی از آداب و رسوم نوروز و فلسفه ی آن را برایتان خواهم نوشت تا بیشتر و بهتر بتوانیم با زیبایی های بزرگترین جشن ایرانیان آشنا شویم.

 

نوروز _ زیبا ترین جشن در آیین زردشت و در نزد ایرانیان

 

 

جشن نوروز بزرگترین ، برجسته ترین ، ویژه ترین و باشکوه ترین یادگار ایرانیان از روزگار باستان تا به امروز است. بیشترین ارزش این جشن را می توان در آن دانست که با پشت سر گذاشتن فراز و نشیبهای گوناگون چون کوهی استوار از هجمه ها و حمله های یونانیان ، ترکها ، مغولها و عربها جان به در برده و با روح و احساس مردم این سرزمین چنان سرشته شده است که همه ساله در ژرفای دل و جان و روان خود چشم به راه فرا رسیدن آن هستند.

 

طبق عقاید زردشتیان ماه فروردین به " فراوشی " اشاره دارد و دنیای مادی را در آخرین روزهای سال دچار تحول می کند.

جشن نوروز از رسوم باستانی و ملی ایرانیان می باشد. جزییات چگونگی این جشن تا دوره هخامنشیان بر ما پوشیده است. تنها اطلاعات اندکی مربوط به دوره ساسانیان در این باره وجود دارد.

 

از نظر فردوسی، شاعر بزرگ ایران زمین، عید نوروز از زمان پادشاهی جمشید در ایرن مرسوم شده که احتمالا"  تاریخ آن باز میگردد به 3800  تا  3700  سال پیش.

 

 

چهارشنبه سوری و روشن کردن آتش

ایرانیان باستان به آتش احترام می گذاشتند. زیرا آتش باعث تصفیه هوا می شده است(البته متاسفانه، امروزه به دلیل استفاده از مواد منفجره و ترقه و آتش زدن مواد پلاستیکی مانند لاستیک خودرو، در روز چهارشنبه سوری هوای شهر به شدت  آلوده می شود ). آتش از بین برنده ی ناپاکی ها و روشن کننده ی تاریکی هاست.

زردشتیان آتش را نمی پرستیدند اما آن را به عنوان مظهری از یک انسان متعالی مورد احترام می دانستند.

حرکت صعودی آتش ، نورانی و گرما بخش بودن آن ، نماد یک انسان متعالی را در آیین زردشت تداعی می کند.

 

 

فلسفه ی خانه تکانی

زرتشتیان ایران باستان بر این باور بودند که فَرْوَهَرْها( تلفظ درست: فْرَوَهْرْ  یا  فْرَوَرْ   به معنای آن که نیرویی زیاد دارد- فرَ = زیاد ، وَر= نیرو و توان) ( یکی از نیروهای اهورایی در کالبد انسان که پس از مرگ همانند روان به مکان نخستین خود باز می گردد ) از ده روز پیش از نوروز برای دیدار بستگان و بازماندگان خود به زمین بازمی گردند. به همین دلیل است که زردشتیان از اوایل اسفند ماه خانه تکانی و پاک سازی محیط پیرامون خود را آغاز می کردند و مقدمات جشن و شادی را فراهم می ساختند تا فروهرها هنگام فرود آمدن، آنها را هماهنگ با طبیعت ، شاد و خرم و پاک و تازه ببینند و با خشنودی و آرزوی برکت برای خاندان خود به سرای خویش بازگردند.

 

سبزه

روایت است که اهریمن ، بلای خشکسالی را بر زمین فرو نشانید. اما جمشید به جنگ با اهریمن پرداخت و سرانجام او را شکست داد. آنگاه خشکسالی ، قحطی و نکبت را بر روی زمین از ریشه بخشکانید و به زمین بازگشت. با بازگشت او ، درختان و هر نهال و چوب خشکی سبز شدند. پس مردم این روز را " نوروز " خواندند. و هر کس به یمن و مبارکی در ظرفی ، جو کاشت و این رسم سبزه نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان تا به امروز باقی مانده است.

 

 

هفت سین

سمنو ، سیب ، سنجد ، سرکه ، سیر ، سماغ و سبزه ،

هفت واژه ای که با حرف سین شروع میشوند و معانی استعاره ای خاص خودشان را دارند ، به همراه تخم مرغهای رنگین ، گلاب ، شمع و آینه عناصر تشکیل دهنده ی سفره ی هفت سین ایرانیست. زردشتیان کتاب مقدس اوستا را نیز در راس سفره هایشان قرار می دهند.

هریک از این موارد سمبل و نماد تولد دیگرباره ی بهاران است.

در اساطیر ایرانی ، سمنو که از جوانه ی گندم درست میشود ، نشانه و سمبل زایش دوباره ی بهار است. و سبزی و سماغ و سرکه نماد افکار نیک ، کردار نیک ، خدا پرستی ، نیک بختی ، جاودانگی و داد و دهش هستند که به باور زردشتیان ، زردشت پیامبر ، آنها را از جمله صفات اهورا مزدا دانسته است.

 

هان انجمن شد بر تخت اوی               از آن بر شده فره بخت اوی

 

به جمشید بر گوهر افشاندند                 مر آن روز را روز نو خواندند

 

سر سال نو هرمز فرودین                     بر آسوده از رنج تن، دل ز کین

 

به نوروز نو شاه گیتی فروز                   بر آن تخت بنشست فیروز روز

 

بزرگان به شادی بیاراستند                   می و رود و رامشگران خواستند

/ 10 نظر / 55 بازدید
ندا

سلام 6 موضوع بسیار مهمی !!!!!! که فرمودین رو به همون ترتیب به حول و قوه الهی پاسخگو خواهیم بود: 1.مبلی متری را اصلاح نموده ایم و به میلی متری مبدل کردیم. 2.اگر نا امید نشوی امید می رود که بتوانی بخوانی فقط شاید تلاش لازم را مبذول نکرده ای...(بعدشم آخه مرد حسابی مگه من اسم گذاشتم روش که از من میپرسی؟) 3.نه متاسفانه نمیدانیم 4.گفتیم که جاذبه روی نور تاثیر گذاشته نه رو تلسکوپ 5.ترتیب مهم نیس هر جور می خواهی بخوان 6.خواهش میکنیم. و اینکه اگه من می دونستم با این پست چن خطی انقد رو افکار تو تاثیر نامناسب میذارم عمرا پست می ذاشتم حالا واسه جبران یه پست دیگه گذاشتم...

ندا

هنوز خیلی مونده واسه نوروز تازه بهمنه .... مطلب قشنگی بود و خوبه که آدم فلسفه کارایی رو که واسه سال نو میکنه بدونه. موفق باشی بای

مایسا

یک خبر مهم جمعه 1بهمن آپ میکنم

شلیر

جالب بود خسته نباشي[گل][گل][گل]. يه توصيه: پوكوهانتسم ببين تا متوجه تشابه شون بشي

شکیبا

======================================== =============###======##=======###====== =======#======##======##======###======= ======###=====#############==###======== ========##=####===========#####====###== ========###===================######==== ==###==##=======================###===== ===####===========================##=##= ====##====================###======###== ====#===================#######=====#=== ===##===================########====##== ===#=====####===========#######======#== ===#======###==============##========#== ===##===========================#===##== ===##==========================#====##== ====##=======================##====##=== =====##==####============####=====##==== ======##====##############=======##===== =======###=====================###====== ==========###===============###========= ============#################=========== ===================###================== ===================###================== salam khoobi? up kardam albate yeki a sheraye khodame

ادریس

سلام دوست همزبون عزیزم من اولین چیزی که به چشمم خورد این بود که تاریخ تولدتو با میلادی نوشتی! خودت فکر کن ببین کوچیکترین ربطی به فرهنگ و تاریخ کردستانمون داره ؟ مطمئنا نداره. بهتره با یه تاریخی بنویسی که ربط داشته باشه. فونت وبلاگت رو به سختی میشه خوند. اگه میشه یه کمی بهترش کن. دستت درد نکنه. جالبن نوشته هات -------------------------------------------------------------------------------- سلاوئه زیزی کورد سپاس بۆ تۆ کاک سینا بۆ ئه و بۆ چونه جووانه ت. به سه ر چاو. به ڕای ئێوه به چه تاریخێک بینوسم؟

اردشیر بابکان

درود بر شما دوست عزیز شما آزادید از مطالب من با ذکر منبع کپی کنید هر چه دوست داشتید کپی کنید دوست عزیز. تا درودی دیگر بدرود

محسن

سلام. من یه شاهنامه دارم از حکیم ابوالقاسم فردوسی حدودا 980 صفحه گلاسه و رنگی.با نستعلیق و قدمت حدودا 24 سال در اندازه ی 50 در 35 سانتی متر.تمایل ب فروش دارم.اگه علاقه مندی هست.میتونه با این شماره تماس بگیره.. 09369409144 رضایی