هفت سین یا هفت شین؟

این پست از وبلاگ گروه مستان برگرفته شده و بر پایه تحقیقات و گفته های شخص" پرواز همای " می باشد. 

درود بر همه ی هم میهنان خوبم

بهارتان جاودان و فرخنده باد .

بارها و بارها شنیده بودم که از دیرباز در آیین پارسیان هنگام آغاز بهار ، ایرانیان سفره ی 7 شین داشته اند نه 7 سین ؛ اما باورش برایم بسیار دشوار بود و اینکه چه بهانه و یا دلیلی وجود داشت که این کار را می کردند ، نمی دانستم و این سبب شد که در این 2 سال بر آن شدم تا آگاهی هایی در این باره به دست بیاورم و امروز بسیار شادم که پس از گشت و گذاری در کتاب شاهنامه و کتاب های تاریخی و پرس و جو از استادان ادبیات پارسی به رازهایی دست پیدا کردم که بسیار زیبا و شنیدنیست.

در این نوشته به ایده های دیگران احترام و ارج می نهم و سفره ی  7سین را نیز رد نمی کنم ، چرا که بنا به هر دلیلی بر پا گشته و تا امروز به جای مانده است ولی دلایل سفره ی 7 شین را برایتان بازگو می کنم و آنگاه خود برای برپایی سفره ی 7سین یا 7 شین تلاش کنید.   

 

 

 

مردم ایران زمین در آغاز سال نو برای آنکه سالی پر از اندیشه های پاک داشته باشند ، 7شین را به نماد یا سَنبُل اندیشه ی پاک در سفره ی خویش قرار می دادند تا آن سال را آنگونه بگذرانند و از هر کدام از شین ها ، اندکی بر زبان خود می گذاشتند چرا که بر این باور بودند همانگونه که سالی را آغاز کنند تا پایان نیز همانگونه خواهند بود.

1-  شمع : به نماد اینکه زندگیشان همیشه پرنور و روشن باشد ، چرا که ایرانیان از دیرباز آتش و روشنی را پرتوی از خداوند می دانستند.

2- شیر : برای آنکه زندگیشان پربرکت و سرشار از بخشایش پروردگار باشد ، چرا که اولین خوراکی که از پروردگار به انسان ارزانی گشته شیر مادر است.

3- شکر : به نماد آنکه زندگی شیرین تا پایان سال داشته باشند.

4- شوری : برای آنکه نمک زندگیشان بیشتر گردد.

5- شراب : شراب می نوشیدند و سال را به شادی آغاز می کردند تا شادیشان تا پایان سال پابرجا باشد.

6- شاهی : شاهی را شاه همه ی گیاهان و سبزیجات می دانستند و از آنجا که گیاهخواری از آغاز در ایران باستان رواج داشت ، برای پرهیز از کشتن چهارپایان ، سال را با خوردن گیاه آغاز می کردند.

7- شاهنامه : شاهنامه چه از زمانی که فردوسی آن را گردآوری نکرده بود و چه پس از گردآوری ، همیشه بر روی سفره ی 7 شین بود تا مردم از داستانهای آن در آغاز سال ، یکی خوانده و درس زندگی بیاموزند.

 

 

 

در طول سالیان دراز« شین» ها یکی یکی بر روی سفره ی آغاز سال نو اضافه می گردید و هر کدام نشانه ی اندیشه های پاک در زندگی ایرانیان بود.

و امروز چرا سفره ی  7شین با این همه پیام های خویشتن شناسی و خوب جای خود را به 7 سین داده ، نمی دانم ؟!

نمی دانم که سیر در سفره ی هفت سین چه پیامی دارد؟

سمنو چه پیامی دارد؟

سنجد و سکه چه پیامی دارند ؟

 هیچ کدام را نمی دانم. البته برای توجیه می توان به زور برایشان پیام هایی ساخت ، ولی هیچ وقت به درستی و پاکی پیام های 7 شین با آنهمه اندیشه ی پاک نخواهند بود.

اگرچه سبزه در سفره ی 7 سین پیام رویش در بهار را دارد ولی همین پیام در 7 شین ، در بخش گیاه شاهی می تواند گنجانده شود. زندانی کردن ماهی در تنگ شیشه ای که از فرهنگ چین وارد ایران شده است ، باور کنید هیچ پیامی ندارد و ربطی به فرهنگ ما ایرانیان نداشته و جز آزار یک آفریده ی پروردگار پیامدی ندارد.

سالهاست که ما آیین و اندیشه های پاک ایرانی را واژگونه برگزار می کنیم . از دیرباز در ایران روز چهارشنبه سوری را بسیار گرامی می داشته اند و آتش را مهمترین انرژی در هستی می دانستند و در آخرین چهرشنبه سال ، درست همگام با پیدایش آتش ، آنروز را جشن می گرفتند ، آتش روشن می کردند ، از روی آتش می پریدند  و ... روز سیزده بدر همه ی مردم به میان دشت ها و جنگل ها می رفتنند با پاک کردن و تمیز کردن طبیعت در سال نو ، پیمانی دیگر می بستند تا برایشان سالی بارور به همراه داشته باشد ؛ ولی افسوس که امروز همه ی ما در روز سیزده بدر جز آلوده و نابود کردن طبیعت چیزی برایش به ارمغان نمی آوریم.

بیایید باور کنیم که این اندیشه به هیچ دین و مذهب و آیینی ضربه نمی زند و ربط ندارد ، تنها نشانه ی اندیشه های پاک انسانیست و یقین دارم هیچ دینی مخالف آن نیست و تنها دلیلی که این باور ها  و اندیشه ها را از میان می برد ، خودمان هستیم.

ای کاش که اندیشه های پاک فرهنگ خودمان را نگه داریم و از آن پاسداری کنیم .

بهارتان همیشه جاودان باد.

                                                    پرواز همای

 

 " همونجوری که گفتم این نظر با نظر من تفاوت داره و این نظر آقای همای هست و من دیدگاه خودم رو در پستی دیگه می نویسم "

 

/ 51 نظر / 1694 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خاتون

سلام با تشکر از مطالب خوبتان در حال گسترش این آیین هستم و هیچ سالی ماهی نمیخرم . با تشکر

ساسان

اینا همش مذخرفه علت این که هفت سین به راستی هفت سین بوده نه چیزه دیگه ای عدد هفت اشاره به هفت "امشاسپند" است و چون کلمه "سپند" با سین شروع می شده ، روی این اصل به علامت آن هفت مقدس جاودانی ، چیزهائی در نظر گرفته شده که هم با حرف سین شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند " هر مذخرفی رو الکی قبول نکنید "

امیر لشکری

بیچاره من که باید اصالت و ملیتم را در پای سخنان فردی فدا کنم و راستی خواننده گرامی کتاب خاطرات همفر جاسوس انگلیسی را خوانده ای یا نه ؟ اگر نه لطفا نگاهی به ان کتاب بیندازید که نسخه ی پی دی افش هم هست

راما

شمع .. شراب .. و شهد هر سه لغاتی تازی هستند. سپندار و باده و انگبین پارسی هستند. پس به هیچ وقت این لغات نمیتوانست قبل از حمله اعراب مورد استفاده پارسیان بوده باشد.

کورش

باعرض تبریک سال نو به تمام هموطنان این وبلاگ به من در مورد شناختن تمام اجزای تشکیل دهنده هفت شین کمک کرد

یگانه

سلام ممنون از وبلاگ مفید و زیباتون خیلی خیلی کمک کننده اس چون توی بیشتر وبلاگ ها در مورد نماد هر کدوم چیزی ننوشته روز خوش

مهدی

عزیز دلم شراب عربیه

مهدی

مرگ باد بر تازیان درود بر ایرانیان

پارسا.ع

این چرندیات عوامانه چیه که به خورد مردم میدهید؟؟!!! اقا... مگر مجبورتان کرده اند که اظهار فضل کنید؟!! البته عذر میخواهم این وعمطالب بیشتر به اظهار فضولات میماند تا فضل...!! :/ چه اصراری ست که بی سوادی و ناآگاهی خود را جار بزنید و هی... بیشتر... و بیشتر... خودتان دیگران از از جهلتان نسبت به مسائل مطلع فرمایید؟ آیا مازوخیزم آیا؟ هههه یکسری اطلاعات کوچه و خیابانی و عوامانه و پای منبری خاله زنکی که نه سر دارد و نه ته!! که بیشنر شلیه به گفتمان های خاله خان باجی ها بر سر دیس سبزی پاک کنی ست!!! باور کنید که اگر شما حرف نزنید ، هیچکس نه از شما نظرسنجی میکند... و نه به نداشتن زبان متهم میشوید!!! به قولی... ساکت میبودی... سنگین تر میبودی!! :)))) جمع کنید بابا!! ما نخواهیم شما در پورد خر چیزی نظر بدهید و یا اینکه نظرات خنده دار و کودکانه دیگر بی سوادان را تکرار کنید، باید به کجا مراجعه کنیم؟؟!!! خنگولااااااااا!! خخخخخ !!

پارسا.ع

این چرندیات عوامانه چیه که به خورد مردم میدهید؟؟!!! اقا... مگر مجبورتان کرده اند که اظهار فضل کنید؟!! البته با عرض پوزش این مطالب بیشتر به اظهار فضولات میماند تا فضل...!! :/ چه اصراری ست که بی سوادی و ناآگاهی خود را جار بزنید و هی... بیشتر... و بیشتر... خودتان دیگران را از جهلتان نسبت به مسائل مطلع فرمایید؟ یعنی یک جورهایی پرچم (من نادان هستم) را به احتزاز در بیاورید!! آیا مازوخیزم آیا؟ هههه یکسری اطلاعات کوچه و خیابانی و عوامانه و پای منبری خاله زنکی که نه سر دارد و نه ته!! که بیشنر شبیه به گفتمان های خاله خان باجی ها بر سر دیس سبزی پاک کنی ست!!! باور کنید که اگر شما حرف نزنید ، هیچکس نه از شما نظرسنجی میکند... و نه به نداشتن زبان متهم میشوید!!! به قولی... ساکت میبودی... سنگین تر میبودی!! :)))) جمع کنید بابا!! ما نخواهیم شما درمورد هر چیزی نظر بدهید و یا اینکه نظرات خنده دار و کودکانه دیگر بی سوادان را تکرار کنید، باید به کجا مراجعه کنیم؟؟!!! خنگولااااااااای من!! خخخخخ !!